NLP

Czym jest NLP? Może czym jest NLP dla mnie? NLP jest esencją. Esencją tego co skuteczne, ze świata biznesu, psychologii, negocjacji, nauczania... Jest zbiorem narzędzi, które pozwolą Ci być bardziej skutecznym a także szczęśliwszym. Bo NLP to zarówno komunikacja jak i przemiana wewnętrzna. Jak dla mnie wszystko co jest skuteczne jest lub wkrótce będzie w NLP. No może poza Krav Magą ;)

Jak to możliwe, że powstało coś tak skutecznego? Tutaj nie mamy scenariusza tysięcy błędnych teorii, wznoszonych tylko po to by jeszcze jedno nazwisko miało szansę zaistnieć na jakichś rubrykach. Programowanie Neurolingwistyczne (NLP – Neuro Linguistic Programming) powstało poprzez obserwację ludzi wybitnie uzdolnionych w swojej dziedzinie. Skoro ktoś robi rzeczy dużo lepiej od innych, można by zacząć się zastanawiać, gdzie tkwi jego sekret. Gdzie jest różnica, robiąca różnicę. Odkryć ją. Nauczyć innych tych kluczowych zachowań i oczekiwać, że również będą dużo lepsi od innych. Taka była idea. A najwspanialsze jest to, że okazała się prawdą.

Jak dokładnie to wyglądało? Dwójka ludzi Richard Bandler i John Grinder zaczęli szukać tej "różnicy robiącej różnicę" poprzez obserwację trzech najwybitniejszych terapeutów owych czasów w USA. Owe czasy to lata siedemdziesiąte. Owi wybitni terapeuci to: Fritz Perls (twórca terapii Gestalt), Virginia Satir (terapeutka rodzinna) i Milton Erickson (genialny hipnoterapeuta). A wspominany proces odkrywania "różnic robiących różnice" nazwano "modelowaniem". Tak więc tworzono modele, a potem przekładano je na zwykłych śmiertelników, po czym okazywało się, że uzyskują oni niesamowite efekty.

Oczywiście samo "modelowanie" nie było takie łatwe gdyż... No cóż, te wybitne jednostki same miały swoich studentów i same przekazywały im najistotniejszą wiedzę, jednak studenci nie osiągali już takich wyników. Prosty wniosek – oni sami nie wiedzieli co jest czynnikiem ich geniuszu, a to co za niego uważali okazywało się błędne. W związku z tym Bandler i Grinder musieli odrzucić bełkot przekazywany studentom i rozpocząć obserwację od zera – bez wsparcia żadnych przekonań wybitnej jednostki. Mnie, a sądzę to po obecnym sukcesie NLP, wydaje się, że zrobili to doskonale.

Oczywiście Bandler i Grindler nie byli sami. W badaniach wykorzystanych do napisania pierwszej książki o NLP "Struktura Magii cz. I" brali udział też inni, np. Robert Dilts (do dziś jeden z najsławniejszych trenerów NLP). Miałem przyjemność zadania Robertowi kilku pytań na temat początków NLP. Jak Robert twierdzi, początkowo "Struktura Magii cz. I" miała 5 autorów (w tym jego), a potem się pozmieniało.
Przy okazji Robert zarzucił mnie taką ilością nazwisk, że stwierdziłem:
"Już dość wiem o historii NLP, teraz chcę stać się jej przyszłością".

Michał z twórcą NLP Richardem Bandler'em
Michał i Richard Bandler w tle, John La Valle